Ze względu na coraz więcej pytań dotyczących ubiegania się o status uchodźcy postaramy się przybliżyć Państwa najważniejsze pojęcie dotyczące ochrony międzynarodowej.
Kim są uchodźcy?
To cudzoziemcy, którzy na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu swojej rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej zmuszeni byli opuścić kraj pochodzenia oraz którzy z powodu tych obaw nie mogą lub nie chcą korzystać z ochrony swojego kraju (źródło: Konwencja Genewska z dnia 28 lipca 1951 r.).
Prześladowanie może polegać w szczególności na:
- użyciu przemocy fizycznej lub psychicznej, w tym przemocy seksualnej;
- zastosowaniu środków prawnych, administracyjnych, policyjnych, lub sądowych w sposób dyskryminujący, lub o charakterze dyskryminującym;
- wszczęciu lub prowadzeniu postępowania karnego albo ukaraniu, w sposób, który ma charakter nieproporcjonalny lub dyskryminujący;
- braku prawa odwołania się do sądu od kary o charakterze nieproporcjonalnym lub dyskryminującym;
- wszczęciu lub prowadzeniu postępowania karnego albo ukaraniu z powodu odmowy odbycia służby wojskowej podczas konfliktu, jeżeli odbywanie służby wojskowej stanowiłoby zbrodnię lub działania niezgodne z prawem międzynarodowym;
- czynach skierowanych przeciwko osobom ze względu na ich płeć lub małoletniość.
Najważniejszym kryterium wyróżniającym osobę uznaną za uchodźcę, jest uzasadniona obawa przed prześladowaniem.
Różnica pomiędzy azylem a statusem uchodźcy
Azyl – forma ochrony udzielana cudzoziemcom w sytuacji, gdy jest to niezbędne do zapewnienia im bezpieczeństwa oraz gdy przemawia za tym ważny interes Rzeczypospolitej Polskiej. Ochrona taka ma charakter polityczny, w praktyce nie jest stosowana w Polsce. W świetle polskiego prawa azyl nie jest tym samym co status uchodźcy, jednak w terminologii międzynarodowej pojęcia „status uchodźcy” i „azyl” najczęściej oznaczają to samo.
Inne rodzaje ochrony
Ochrona uzupełniająca – forma ochrony międzynarodowej dla osób, które nie otrzymały statusu uchodźcy, jednak wobec których zachodzą przesłanki udzielenia ochrony. Ochrona uzupełniająca jest przyznawana w sytuacji, gdy powrót do kraju pochodzenia może narazić cudzoziemca na rzeczywiste ryzyko doznania poważnej krzywdy przez:
- orzeczenie kary śmierci lub wykonanie egzekucji;
- tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie albo karanie;
- poważne i zindywidualizowane zagrożenie dla życia lub zdrowia wynikające z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji międzynarodowego, lub wewnętrznego konfliktu zbrojnego.
Zgoda na pobyt ze względów humanitarnych –może uzyskać ją cudzoziemiec, jeżeli zobowiązanie go do powrotu:
1. Może nastąpić jedynie do państwa, w którym:
- zagrożone byłoby jego prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego lub
- mógłby on zostać poddany torturom albo nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, lub
- mógłby być zmuszony do pracy lub
- mógłby być pozbawiony prawa do rzetelnego procesu sądowego albo być ukarany bez podstawy prawnej lub
2. Naruszałoby jego prawo do życia rodzinnego lub prywatnego, w rozumieniu przepisów Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonej w Rzymie dnia 4 listopada 1950 r., lub
3. naruszałoby prawa dziecka, w stopniu istotnie zagrażającym jego rozwojowi psychofizycznemu.
Wniosek o objęcie ochroną międzynarodową składa się do Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców za pośrednictwem Komendanta Placówki Straży Granicznej.
MASZ PYTANIA?
Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym dla Cudzoziemców w Kielcach:
tel. +48573338377, e-mail: info@2023.inteuro.info
Kielce, ul. Sienkiewicza 78A – od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00.